UCAMNA8100 8 mm, 100 mm Fastens up to 60mm , InStock
UCAMNA860 8 mm, 60 mm Fastens up to 25mm , InStock
UCAMNA880 8 mm, 80 mm Fastens up to 45mm , InStock
Drill Dia.
Length
Info
PROD #
Price
8 mm
100 mm
Fastens up to 60mm
UCAMNA8100
8 mm
60 mm
Fastens up to 25mm
UCAMNA860
8 mm
80 mm
Fastens up to 45mm
UCAMNA880
77.59
/EA
This combination does not exist. Please select another one.
Available Online: 185
Pre Order Item
Estimated Availability Date:
Availability in Store:
Call for Availability : 403-287-5340
QTY:
ADD TO CART
BUY DIRECT
UCAMNA8100 8 mm, 100 mm Fastens up to 60mm
UCAMNA860 8 mm, 60 mm Fastens up to 25mm
UCAMNA880 8 mm, 80 mm Fastens up to 45mm
Drill Dia.
Length
Info
PROD #
Price
8 mm
100 mm
Fastens up to 60mm
UCAMNA8100
8 mm
60 mm
Fastens up to 25mm
UCAMNA860
8 mm
80 mm
Fastens up to 45mm
UCAMNA880
No customer reviews for the moment.
Product Description
The reinforced head holds the fixture firmly in place.
This anchor is suitable for all masonry and concrete base materials.
The following features come with this anchor:
  • Ready to use, assembled fasteners for through fastening
  • Impact expansion by hammer
  • Removable with a screwdriver
  • Environmentally friendly (contains no cadmium)
  • Reinforced screw shoulder firmly grips the nylon body neck
Product Specifications
Vendor Part #:MNA8100
Anchor Material:Nylon-6
Screw Drive Type:Phillips
Head Feature:Undercut
In-Place Temperature Range:[-40 Degrees Celsius] to [80 Degrees Celsius]
Installation Temperature :[0 Degrees Celsius] to [40 Degrees Celsius]
Min. Embedment:[25 mm]
Shear - 3000 psi Concrete:[1255 lbs]
Tension - 3000 psi Concrete:[720 lbs]