UCAMUN10 10 mm x 50 mm Screw Dia. 14-18 , InStock
UCAMUN12 12 mm x 60 mm Screw Dia. 3/8" , InStock
UCAMUN5 5 mm x 25 mm Screw Dia. 4-6 , InStock
UCAMUN6 6 mm x 30 mm Screw Dia. 6-8 , InStock
UCAMUN8 8 mm x 40 mm Screw Dia. 10-12 , InStock
Size
Info
PROD #
Price
10 mm x 50 mm
Screw Dia. 14-18
UCAMUN10
12 mm x 60 mm
Screw Dia. 3/8"
UCAMUN12
5 mm x 25 mm
Screw Dia. 4-6
UCAMUN5
6 mm x 30 mm
Screw Dia. 6-8
UCAMUN6
8 mm x 40 mm
Screw Dia. 10-12
UCAMUN8
8.76
/EA
This combination does not exist. Please select another one.
Available Online: 298
Pre Order Item
Estimated Availability Date:
Availability in Store:
Call for Availability : 403-287-5340
QTY:
ADD TO CART
BUY DIRECT
UCAMUN10 10 mm x 50 mm Screw Dia. 14-18
UCAMUN12 12 mm x 60 mm Screw Dia. 3/8"
UCAMUN5 5 mm x 25 mm Screw Dia. 4-6
UCAMUN6 6 mm x 30 mm Screw Dia. 6-8
UCAMUN8 8 mm x 40 mm Screw Dia. 10-12
Size
Info
PROD #
Price
10 mm x 50 mm
UCAMUN10
12 mm x 60 mm
Screw Dia. 3/8"
UCAMUN12
5 mm x 25 mm
Screw Dia. 4-6
UCAMUN5
6 mm x 30 mm
Screw Dia. 6-8
UCAMUN6
8 mm x 40 mm
UCAMUN8
No customer reviews for the moment.
Product Description
This plug is ideal for solid masonry base material applications.
Mun plugs have much higher hold power than plugs made of softer plastics.
Collar Free Entery Point with *Anti-Rotation Lugs *Internal Screw Stop *Brad Point
  • Sizes 10, 12, & 14 can be used with lag screws.
  • Internal screw stop prevents premature expansion
  • Positive guidance keeps the screw centered
  • Offset block profile ensures even expansion and firm grip
  • Suitable in temperatures (in-place) of -40°C to +80°C
Ultimate Tenesion Loads
SizeSolid Concrete
25 MPa